aktualne
DomůFinanceBiliony levných peněz nafoukly akce. Jak investovat a co jsou hity?

Biliony levných peněz nafoukly akce. Jak investovat a co jsou hity?

-

Skotský komik Billy Connolly jednou řekl historku o dvou filmařích, kteří v divoké přírodě natáčely dokument o lvech. Najednou jejich lev zahlédl. Jeden z filmařů si pro jistotu začal zouvat holínky a obouvat si běžecké boty.

„V těch botách přece nikdy nebudeš rychlejší než lev,“ řekl mu kolega. „Nemusím být rychlejší než lev, stačí, když budu rychlejší než ty,“ odpověděl mu, dokud si vázal boty.

Tento vtip vystihuje i standardní přístup k investování. Nezáleží ani tak na tom, zda vaše investice přinese požadované zhodnocení. Důležitější je, zda aktivum, do kterého se rozhodnete investovat, překoná možné alternativy.

Velkou téma o investování najdete i v únorovém čísle měsíčníku INDEX. Právě v prodeji. (Zdroj: INDEX, Hej TY!)
Rok 2020 byl z pohledu investic přelomový. Pandemie přinesla nejistotu a strach, které vyvolaly poklesy akcií, komodit i kryptomien o 20 až 30 procent. Když se však centrální banky a vlády rozhodli řešit dosahy korony v duchu hesla Nikdo nesmí trpět, na trh dostaly nové miliardy levných peněz. A ty ho rozdúchali k novým maximům.

Centrální banky loni nafoukly své rozvahy o 9,2 bilionu dolarů, trojnásobně více než v roce 2008, kdy vypukla finanční krize. Indikátor Warrena Buffetta, který sleduje podíl hodnoty všech globálních akcií ke světovému HDP, je v současnosti na úrovni 180 procent – nejvyšší od technologické bubliny v roce 2000.

Tržní kapitalizace globálního akciového trhu překonala hranici sto bilionů dolarů. akciové i komoditní trhy lámou rekordy. Jaká rizika čekají na investory v tomto roce? A jakým směrem by se měli na akciovém trhu dívat?

Záchrana, která oddálila katastrofu
Rok 2021 pokračuje v politice nulových sazeb, rozsáhlých stimulačních balíčků a kvantitativního uvolňování. Nadšení z levných peněz vyvolává v investorech býčí nálady (sázky na růst trhů). Paradoxně, příliš pozitivně nálady by měly být důvodem k opatrnosti.

Must Read

- Reklama -PR článek