Helmu potřebujeme z bezpečnostních důvodů i na skútr. Jaká by měla být a které parametry se vyplatí zohlednit před nákupem?
Proč ani na skútru nevyjíždět bez helmy
Z bezpečnostního hlediska na kubatuře stroje nezáleží. Helma patří do povinné výbavy motoristy za všech okolností.
Nehoda na motorce může mít vážné až fatální následky. Úrazy hlavy přitom patří k nejčastějším typům zranění, které mohou v této situaci nastat. Nošení přilby na skútru tak patří k základním opatřením, které mohou napomoci zvrátit tyto závažné dopady. Může dokonce až 2,5x snížit riziko vzniku úrazu mozku.
Počty těch, kteří si jako dopravní prostředek volí právě skútr, narůstá. Jak tedy zvolit správnou přilbu?
Záleží v první řadě na typu helmy
Helmy se dělí prakticky na tři základní kategorie:
- otevřené provedení
- integrální provedení
- výklopné provedení
Otevřená helma je typická tím, že nemá hledí ani ochranu brady. Je vhodná hlavně pro kratší cestování nebo klidnější jízdu na skútrech a mopedech. Nabízí pohodlí i nízkou hmotnost. Rovněž patří k tomu nejlevnějšímu, co trh nabízí.
Zákon o provozu na pozemních komunikacích ale, pozor, říká, že ochranu očí musíte mít vždy. Proto je nutné si pořídit helmu s hledím, případně dokoupit brýle.
U helem navíc platí, že chtít šetřit bychom za každou cenu neměli. Nepsané pravidlo motorkářů konstatuje, že je vhodné si koupit tak drahou helmu, jakou si můžeme dovolit. Mávnout tedy nad výběrem helmy na skútr rukou s myšlenkou, že nám to takto „stačí“ by se nemuselo vyplatit.
Řada motoristů tak volí helmu výklopnou, kde je úroveň bezpečnosti už vyšší. Obličejová část se u nich vyklápí nahoru. Coby přilba na skútr nabízí jednoduché nasazování i snímání. Podobá se helmě integrální. Ta disponuje vysokou mírou komfortu a nejvyšší úrovní bezpečnosti.
Stěžejní je materiál
Volba helmy se bude odvíjet rovněž od použitých materiálů. Nejdůležitější je hlavně samotná skořepina. Ta může být vyrobena z:
- termoplastu
- polykarbonátu a polyamidu
- kompozitu a karbonu
Nejlevnější přilby na motorku jsou z tzv. termoplastu. Vyrábějí se vylisováním granulovaných kuliček za tepla. Někteří odborníci doporučují se těmto nejlevnějším modelům zcela vyhnout.
Naopak osvědčenou volbu představují helmy vyrobené z polykarbonátu. Podobně rozšířený je i polyamid, což je dáno odolností těchto materiálů vůči nárazu i mechanickému poškození, ale stále příznivou pořizovací cenou.
K pomyslnému nejvyššímu levelu na trhu se řadí kompozit a karbon. Nabízí extrémní pevnost a nízkou hmotnost. Problém ale tkví ve vyšší pořizovací ceně.
Důležitá je správná velikost
Při výběru každé přilby je důležitá v první řadě její velikost. Výrobci využívají standardizované označování a své výrobky třídí dle podobné logiky jako třeba oblečení: od velikosti XS až po 2XL.
Velikost se odvíjí od obvodu hlavy v centimetrech. Měřit musíme v oblasti přes čelo a temeno. Vybraná helma by poté měla sedět těsně. Neměla by vás ale tlačit, kritická je z tohoto pohledu hlavně oblast spánků a temene.
https://aktualitydne.cz/reklamni-predmety-efektivni-marketingovy-nastroj/
https://aktualitydnes.cz/jak-si-doma-vytvorit-vanocni-atmosferu/
https://zpravy-novinky.cz/kam-vyrazit-na-firemni-akci-s-nadsenim/