aktualne
DomůRady a NázoryJaký to je? 8 výhod jogurtu řeckého typu oproti nízkotučným alternativám

Jaký to je? 8 výhod jogurtu řeckého typu oproti nízkotučným alternativám

-

I vy stále váháte, zda je lepší jíst nízkotučné mléčné výrobky nebo přírodní, které obsahují tuky? Přinášíme několik důvodů, proč je klasický řecký jogurt zdravější než nízkotučné alternativy.

Pokud jste fanoušky mléka a mléčných výrobků, ale vyhýbáte se přírodním jogurtem, kvůli tomu, že obsahují tuk, je čas na změnu. Přírodní jogurty řeckého typu jsou krémové a všestranně použitelné – od pečení, přes přílohu k bramborám, dresinky, až po smoothies.

Samozřejmě, skvěle chutnají is vločkami ovocem či úplně samy. Navíc řecký jogurt je skvělý způsob, jak přidat do stravy hodně výživných látek.

Co řecký jogurt obsahuje?
Samozřejmě, ani řecký jogurt není každý stejný. Vyhýbejme se jogurtem s různými přidanými látkami, cukrem, aromaty. Přírodní jogurt řeckého typu by měl obsahovat asi 200 kalorií, minimálně 2 procenta tuku, méně než 10 gramů celkového cukru a nejméně šest gramů bílkovin na porci.

Čím má nižší obsah tuku, tím je pravděpodobnější, že do něj přidají cukr navíc, a to nechceme. Kromě přidaného cukru některé značky ve svých jogurtech používají i umělé příchutě a barviva.

Čím se řecký jogurt odlišuje od jiných jogurtů?
Proč je řecký jogurt takový dobrý a čím se liší od jiných jogurtů? Rozdíl je již ve výrobě. Je mnohem hustší a krémovější, protože vzniká procesem, při kterém je z jogurtu odstraňována syrovátka.

Výsledkem je jogurt s nižším obsahem mléčného cukru, avšak plný prospěšných bakteriálních kultur z mléčného kvašení a bílkovin.

Výhody řeckého jogurtu pro zdraví
Na těchto osm výhod bychom měli myslet vždy, když si vybíráme jogurt:

Pomáhá při hubnutí

Díky vysokému obsahu bílkovin je řecký jogurt dobrým pomocníkem při hubnutí. Bílkoviny nás zasytí na delší dobu a v závislosti na obsahu tuku v jogurtu nás kombinace těchto dvou látek naplní i na několik hodin.

Jelikož řecký jogurt má také nižší obsah cukru, pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.

Podporuje zdravé trávení

Řecký jogurt obsahuje mnoho probiotik, které udržují střeva v optimálním stavu. Zdravé trávení zároveň znamená lepší spánek, správně fungující imunitní systém, lepší náladu a ještě čistší pokožku.

Podporuje silné kosti

Mléčné výrobky se obecně považují za vynikající zdroj snadno vstřebatelného vápníku. To samozřejmě zahrnuje řecký jogurt. Vápník je důležitý pro kosti a zuby, zpevňuje je a oddaluje nástupu běžné osteoporózy.

Snížit riziko diabetu 2. typu

Podle studie z roku 2017 publikované v časopise The Journal of Nutrition konzumace řeckého jogurtu díky probiotických obsahu pomáhá odvrátit cukrovku 2. typu.

Samozřejmě, musíte se ujistit, že jogurt, který konzumujete, neobsahuje přidané cukry, ani třtinový cukr a sirupy s vysokým obsahem fruktózy či ovoce, do kterého je přidán cukr.

Obsahuje další důležité minerály a vitamíny

Vápník není jedinou důležitou živinou v řeckém jogurtu. Řecký jogurt obsahuje vitamín B12, který podporuje tvorbu červených krvinek a pomáhá udržovat váš nervový systém v pořádku.

Dále obsahuje fosfor, zinek, jód, draslík a riboflavin, které mají mnoho důležitých výhod: snížení krevního tlaku, posílení imunity a zlepšení funkce štítné žlázy.

Hodí se do každého jídla

Existuje mylná představa, že řecký jogurt můžete jíst pouze na snídani. Vůbec to tak není. Je velmi chutný i na lívance či palačinkách, dá se použít jako náhrada zakysané smetany do omáček i hlavních jídel a vyrobíte z něj skvělé dresinky. Vyzkoušejte kombinaci s česnekem a bylinkami.

Cenově dostupný způsob, jak přijmout dostatek bílkovin

Ve srovnání s masovými zdroji bílkovin a mořskými plody je levnější možností.

Podporuje zotavení se z tréninku

Díky vysokému obsahu bílkovin pomáhá řecký jogurt při regeneraci svalů. Aminokyseliny v bílkovinách jsou stavebními kameny nezbytnými na opravu svalů a pomáhají při tvorbě nových svalových buněk. Dát si řecký jogurt po cvičení je prostě skvělý způsob, jak se rychleji zotavit z námahy.

Must Read

- Reklama -PR článek