Domů Rady a Názory Numulární ekzém – jak se projevuje?

Numulární ekzém – jak se projevuje?

3

Kdo trpí ekzémem, jistě nám dá za pravdu, že se jedná o nepříjemné a omezující onemocnění, které nás umí pořádně potrápit. Ať už se jedná o atopický, dyshidrotický, kontaktní nebo numulární ekzém, všech bychom se nejraději lusknutím prstu zbavili. Co je vlastně ten numulární ekzém, a jak se projevuje? Nemáte jej i vy?

Projevy numulárního ekzému

Tento typ ekzému lze definovat jako opožděnou zánětlivou reakci na antigeny mikrobů, které pronikají narušenou kůží. S největší pravděpodobností se jedná o již dříve vzniklou infekci v těle, například streptokokovou či kvasinkovou. V případě těchto kožních potíží se objeví oválná, zarudlá ložiska kůže s ostrým lemováním kolem nich. Oválky mohou být velikosti jeden až pět centimetrů – ovšem klidně i více.

Plošky v sobě mají seskupení drobných pupínků nebo puchýřků, které praskají a mění se v mokvající ekzém. Poté se také mohou ložiska vysušit a kůže se začne loupat. Na kůži po vyléčení nezůstávají jizvy. Rozhodně ale ať už jsou potíže ve formě suché kůže nebo jako mokvavý ekzém, měli bychom potíže začít co nejrychleji řešit.

Léčba numulárního ekzému

Záleží na tom, v jaké fázi se ekzém nachází. Každopádně vždy, byste měli potíže řešit pomocí antimikrobiálního a protizánětlivého produktu. Jakmile se vám objeví mokvavý ekzém, postačí, když si dopřejete koupel ze silně zředěného hypermanganu či 3% borové vody. Po koupeli kůži promažte například pomocí zinkové masti. 

V druhém případě, kdy je ekzém vysušený, loupe se, pořiďte si krémy, které podpoří vláčnost pokožky a zároveň budou mít v obsahu protisvědící složku. Po zaléčení svou kůži ochraňujte pomocí bariérových krémů. Například od Dermaguard, který má účinek čtyři až šest hodin. Vytvoří mezi kůží a alergenem film, díky kterému budete preventivně bojovat před vznikem dalších ložisek.

3 KOMENTÁŘE

Exit mobile version