aktualne
DomůRady a NázoryProč potřebujeme vitamín C?

Proč potřebujeme vitamín C?

-

Znají ho už malé děti a ví, že když sní pomeranč nebo si dají při nachlazení čaj s citronem, rychleji se uzdraví. Céčko však naše tělo nepotřebuje jen v době nemoci, ale stále.

Vitamín C patří mezi ty nejdůležitější pro správné fungování těla a musíme ho doplňovat ze stravy nebo potravinovými doplňky, protože si ho tělo neumí vyrobit. Najdeme ho především v ovoci a zelenině. Denní dávka je stanovena na 60 miligramů, ale u osob ve stresu nebo se sníženou imunitou či různě ohrožených je potřeba dávku zvýšit na 500 až 1000 miligramů denně. Takové množství už běžná strava nemusí pokrýt, i když bude obsahovat dostatek ovoce a zeleniny. Proto je vhodné sáhnout také po potravinových doplňcích. Předávkování vitamínem C téměř není možné, jakýkoliv jeho přebytek bez užitku vyloučíme. Tělu bychom ho měli dodávat průběžně a pravidelně, to znamená nevzpomenout si pouze v případě, že máme rýmu, jsme nachlazeni, nebo je venku zima. I přes léto potřebuje naše tělo dokonalou obranyschopnost.

Pro náš organismus je tento vitamín velmi důležitý. Funguje jako přírodní antioxidant, posiluje imunitu, podporuje imunitní systém, pomáhá s regenerací, zvyšuje vstřebávání železa, je nezbytný pro tvorbu kolagenu. Vitamín C také pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu a bojovat se stresem i nemocemi. má v těle mnoho dalších funkcí. Při nedostatku céčka nás ohrožují nepříjemné problémy, jako je krvácivost dásní, bolest svalů a hlavy, únava a při dlouhodobém nedostatku pak také kurděje, vypadávání zubů a vlasů a náchylnost k infekčním chorobám.

Lidstvu trvalo dlouho, než dokázalo objevit vitamíny a definovat jejich vliv na zdraví člověka. Dnes už víme, jak potřebné pro naše tělo jsou a měli bychom myslet na jejich dostatečné doplňování, abychom se vyhnuli nepříjemným zdravotním problémům.

Předchozí článekOtrava u psa nebo kočky. Co mám dělat? 
Další článekNumulární ekzém – jak se projevuje?

Must Read

- Reklama -PR článek