aktualne
DomůRady a NázoryKdy je nejvhodnější doba pro změnu kariéry a jak to finančně ustát?

Kdy je nejvhodnější doba pro změnu kariéry a jak to finančně ustát?

-

Změna zaměstnání nebo dokonce profese může být zajímavá a pro náš další život značně prospěšná. Je to však svým způsobem poměrně velký risk. Taková změna totiž s sebou nese i značné finanční riziko. Pokud tedy chceme v životě udělat krok směrem ke změně v tomto směru, měli bychom se na to nejprve finančně připravit.

Pracovní změny je dobré předem plánovat

Ať už jde jen o změnu zaměstnání, profese nebo dokonce start podnikání či založení vlastní firmy, je vždy nutné, abychom si všechno dopředu dobře naplánovali. A hlavně, abychom měli nějakou finanční zálohu pro případ, že se nám nebude hned dařit tak dobře, jak bychom předpokládali. Přitom právě touha, aby se nám dařilo, je hlavním hnacím motorem pro ty, kteří o změně kariéry či profese uvažují.

Chceme si plnit své sny, udržet nebo zlepšit svoji životní úroveň a mít v práci nějaké dobré postavení. Největším hnacím motorem jsou pak finance a plnění našich finančních cílů.

Finance jsou však zároveň také největší překážkou, která nám může ve změně kariéry nebo profese bránit. Máme totiž strach, abychom si nepohoršili. Každá změna v tomto směru může znamenat i to, že budeme dočasně vydělávat méně peněz než doposud. Nebo že ztratíme výhody, na které jsme spoléhali.

Jestliže jsme se rozhodli vyrazit vstříc nejistým zítřkům, avšak pochopitelně s vidinou toho, že někdy v budoucnu bude rozhodně líp, nemůžeme tento krok udělat „jen tak“, aniž bychom měli naspořené nějaké finance.

Je třeba mít přichystaný jakýsi „finanční polštář“, který bude možné v případě nouze použít. Takový polštář by měl pokrýt veškeré vaše měsíční výdaje. A ideálně byste jej měli mít nachystaný alespoň na půl roku dopředu.

Optimální rozpočet pro změnu kariéry

V případě, že jste se rozhodli přejít na úplně jinou práci nebo dokonce zcela měníte obor, je nutné mít jistotu, že si něco takového můžete skutečně dovolit. Poradíme vám, jak na to, aniž byste ohrozili svoje finanční zdraví.

  • Sledujte své výdajeBez kvalitně zpracovaného osobního rozpočtu a bez finanční zálohy nebude jednoduché celý přechod zvládnout. Rozhodně byste měli začít úpravou svého měsíčního rozpočtu. A to tak, že se zaměříte především na své výdaje. Snažte se v této kolonce ušetřit co největší částku.
  • Zbavte se dluhůUdělejte si kompletní seznam svých finančních závazků. Máte-li nějaké dluhy, zaměřte se na to, abyste se jich co nejdříve zbavili. Případně vám může pomoci i rychlá půjčka, díky které můžete své stávající dluhy třeba i konsolidovat. Jakékoliv snížení dluhu pro vás bude jenom dobré. Peníze navíc tak mohou posloužit jako investice k financování vaší budoucí kariéry.
  • Vytvořte si nouzový fondUvědomte si, že pokud jste například zaměstnaní a chystáte se podnikat, může být tento krok velice riskantní. V takové chvíli už musíte mít jistotu, že máte našetřené peníze na kompletní výdaje minimálně na půl roku dopředu.Tyto peníze pak mohou být záchranou, pokud se dostanete do nouzové situace. Čím víc peněz vložíte do svého osobního nouzového fondu, tím méně stresující přechod do nové práce bude.
  • Striktně dodržujte rozpočetNež budete mít v ruce svoji první plnohodnotnou výplatu z nové práce, držte se naprosto přesně svého naplánovaného rozpočtu. Zároveň byste měli předvídat i nové výdaje.Můžete mít například vyšší výdaje za pohonné hmoty, budete muset na několik hodin denně sehnat hlídání pro děti nebo vaše nová práce bude vyžadovat dress code, kvůli kterému budete muset pořídit nový šatník. Zkrátka a dobře: buďte finančně připravení.
  • Postupný přechod na nové místoJde o nejméně „bolestivou“ situaci. Novou práci můžete začít dělat zatím jen na pár hodin nebo třeba jen na zkrácený úvazek. Jednoduše začít novou práci vykonávat ještě při svém stávajícím zaměstnání.Ne vždy je to možné, ale pokud taková alternativa je, rozhodně ji využijte. Peníze navíc si tak můžete zatím odkládat do nouzového fondu nebo je použít na úhradu svých stávajících dluhů, kterých se chcete zbavit.Případně máte šanci si své dluhy ještě třeba refinancovat jinde, jelikož stále můžete bez problémů dodat potvrzení o příjmech. Pro tento úkon můžete využít například služby na tomto odkazu:https://razdvapujcka.cz/pujcka-online.Jestliže při stávajícím zaměstnání začnete budovat podnikání, budete mít alespoň dostatek času zjistit, zda vás nová práce skutečně uživí.

Udržujte pasivní příjmy

V případě, že není možné pracovat na dvou místech současně, může být alternativou rovněž takzvaná diverzifikace zdrojů příjmů. Ta vám pomůže zvýšit tok peněz.

Vhodné jsou v tomto směru především pasivní příjmy, jako je pronájem, dividendy nebo výnosy z investic či z nějakého druhu spoření. Ideálně zvolte nejjednodušší a zároveň nejvýhodnější možnou variantu.

Zkuste odhadnout své budoucí příjmy i náklady

Společně s plánovanou změnou profese je vhodné zaměřit se také na vzdělávací kurzy, které vás mohou ve vaší oblasti značně posunout. Počítejte také s tím, že se zpočátku můžete potýkat se značnými výkyvy v příjmech.

Je důležité, abyste se pokusili odhadnout, kolik peněz vás nová práce bude stát, jaké vás čekají investice i to, jak dlouho bude trvat, než se dostanete na hranici rentability nebo zisku. Pomoci vám v tomto směru mohou různé on-line nástroje či kalkulačky.

Poraďte se s odborníky

O radu můžete požádat svoji účetní nebo finančního poradce. Skvělou možností, která je v poslední době hodně oblíbená, je využití služeb kouče, který se specializuje na oblast kariéry.

Tito lidé vám mohou pomoci s konkrétními jednotlivými kroky, které jsou před vámi. Rozhodně s nimi řešte i nutné platby či třeba daňovou zátěž. Pokud nevíte, na koho se obrátit, můžete využít on-line poradny na internetu nebo se poptejte svých známých. Ti vám mohou dát reference na někoho, kdo by pro vás mohl být užitečný.

Must Read

- Reklama -PR článek