aktualne
DomůFinanceJak přežít období finančních obtíží: Praktické kroky ke zlepšení osobní a rodinné...

Jak přežít období finančních obtíží: Praktické kroky ke zlepšení osobní a rodinné finanční situace

-

Někdy se prostě něco nepodaří nebo neproběhne dle našich plánů. Někdy na to přímý vliv nemáme, ale ve výsledku to naše peněženky pořádně provětrá. A nic si nenalhávejme – jednou za čas se neuhlídáme a výsledkem jsou nepromyšlené výdaje, které nám na delší dobu ztíží i běžné denní fungování. Pak je potřeba najít možnosti, jak z toho ven. A na to se teď podíváme zblízka.

Mě se to netýká, nebo snad ano?

Takové zaklínadlo. Ohání se tím většina lidí, kteří zásadní finanční obtíže nikdy neřešili. Pak stačí jedno špatné rozhodnutí a je zaděláno na pořádný problém.

Samozřejmě, že v jakémsi ideálním světě máme všichni perfektní přehled o každé vydané koruně. Realita je však značně odlišná a přesné informace o svých výdajích moc lidí nemá. Pro nás je to první, zásadní a naprosto nutný krok na cestě k tomu, jak se vyhnout dluhové pasti.

Rozepisovat návod na vytvoření rodinného rozpočtu je přinejmenším na několik stran, tak jen velmi stručně. Příjmy, zejména u zaměstnanců s pravidelným příjmem, jsou k vypsání vcelku jednoduché.

Potřebujete mít perfektní přehled o všech výdajích, a to do poslední kávičky na benzínce, bez které jste doposud nemohli fungovat. Dejte pozor na výdaje, které nejsou pravidelné v rámci každého měsíce (např. roční platba pojištění domu, která svou výší v rámci měsíčních výdajů udělá pořádnou neplechu).

Pak tu máme velmi nepopulární úkon, a tím je redukce výdajů. Je dobré se v klidu a poctivě zamyslet nad tím, co je ještě nutný výdaj.

Modelová situace: Řemeslník si každý den cestou do práce kupuje snídani, většinou pár buchet či koblih. A cestou z obchodu kávu z automatu za minimálně dvacet korun. Snídaně je jasná – něco jíst musíme (ne, o vhodnosti denní konzumace sladkého pečiva teď debatu nepovedeme). Denní přísun kávy je volba, ale proč ne – každý máme „to svoje“.

Jenže za měsíc to je přinejmenším cca 400 korun. Kávy se nevzdáte? V pořádku, jen si najděte levnější variantu. Za pár stovek koupíte termohrnek i balení kávy a vozíte si svoji vlastní. Přinese to úsporu? Ano, bez debat. Nikoli tisíce měsíčně, ale nějaká stokoruna to bude. Vynásobte dvanácti měsíci v roce a hned to půjde víc vidět.

Nebudou to asi populární rozhodnutí a změny, ale když takových drobností najdete více, poznáte to i v rámci měsíčního hospodaření.

Konkrétně u jídla se však vyvarujte ústupkům na úkor kvality. Zhoršení kvality jídelníčku vám nijak neprospěje a úbytek energie či zhoršení zdravotního stavu bude mít časem nepříjemný důsledek, a to snížení měsíčního příjmu.

Neviditelné úspory mívají největší efekt

Když se uskromníte třeba na těch kávičkách z automatů, bude to v peněžence vidět a bude to vidět velmi rychle. A podobných úspor je samozřejmě hromada, ale pro každého z nás to bude originální kombinace možností.

Je však potřeba zamyslet se opravdu svědomitě a zvolna pak přejít k úsporám dlouhodobějším. Nabízí se notoricky známé výměny žárovek za úspornější, omezit tzv. zbytečné jízdy autem nebo snížit množství vypitého piva či vykouřených cigaret. Je to klasika, což ostatně neznamená, že nefunguje.

A teď ty méně viditelné úspory, ať je úspora maximální. U elektroniky zůstaneme, protože některé přístroje prostě „žerou“ i ve chvíli, kdy je nepoužíváte. Takže pohodlnost stranou a vše, co bere elektřinu zbytečně, je potřeba aspoň na noc ze zásuvky odpojit.

Obdobně tomu bude i u vytápění. Není nutné vypínat topení ve snaze maximální úspory, odnese to vaše zdraví. Jen si rozmyslete, jestli i pod peřinou potřebujete okolní teplotu stejnou jako třeba v obývacím pokoji nebo na kolik je nutné vytápět na plno technické zázemí domu atd.

Šetřete vodou, s rozumem. Na kohoutky kupte perlátory, opravte kapající kohoutky či protékající záchody. Za měsíc úspora vidět nepůjde, ale až přijde vyúčtování za energie, poznáte to.

Jistou pozornost si zaslouží i výdaje spojené s dnešní dobou. Takový bankovní účet může, ale nemusí mít určité množství pravidelných poplatků.

Opravdu potřebujete tak často nový mobilní telefon, i když jej nepoužíváte na práci apod.? Musíte mít tolik placených služeb, jako jsou různé streamovací služby, nebo by se i tady dalo trochu ubrat? A když už ty technologie používáte, porovnejte si ceny kupovaných věcí i potravin, však je na to fůra aplikací. Stejně tak plánování jídelníčku, které vám může ušetřit i tisíce korun měsíčně jen tím, že nakupujete a vaříte efektivně.

Každý potřebuje své vlastní řešení

Dalším způsobem zlepšení rodinných financí je navýšení příjmu. Určité možnosti nabízí i práce jako taková, ať už se jedná o případné přesčasy nebo šéfovi navrhnete zvýšení platu. I změna zaměstnání může být řešením. Stejně tak brigáda, vedlejší práce nebo drobné podnikání při stávajícím zaměstnání. Chodíte rádi a pravidelně na delší procházky? Můžete spojit příjemné s užitečným a roznést při tom letáky.

Reálná je i situace, kdy jsou finanční problémy dočasné a vy víte, že brzy přijdou očekávané peníze. Mohou to být prémie či bonusy v práci, stažení peněz z investic, končící spoření apod. Pak je sice nějaké to šetření na místě, ale nemusí zachránit konkrétní situaci.

Jedním z možných řešení je mrknout sem: https://proficredit.cz/pujcka-na-ucet a pomoct si půjčkou. Jste-li zastáncem bezúvěrového způsobu života, je to naprosto v pořádku, je to prostě jen další možnost v určité situaci.

Hlavní je zachovat si chladnou hlavu. Nebo s řešením alespoň pár dní počkat, než se ke schopnosti řešit věci v klidu propracujete. Pamatujte, že všechno chce čas a i ten nejhorší den jednou prostě skončí.

Naučte se používat svůj rodinný rozpočet, dodržujte úsporná opatření a bude-li příležitost k navýšení příjmů, skočte po ní. Jakmile to půjde, začněte vytvářet finanční rezervu a příště… už třeba žádné „příště“ nebude.

Must Read

- Reklama -PR článek