Kešu ořechy jsou jedny z nejoblíbenějších druhů ořechů na světě. Jsou výživné, mají množství zdravotních výhod. Víte však, že v některých formách jsou nezdravé?
O kešu ořechách víme, že mají vliv na zlepšení kontroly hladiny cukru v krvi u lidí s cukrovkou 2. typu, snižují hladinu LDL cholesterolu, podporují zdraví mozku.
Obvykle jejich konzumuje přímo – solené nebo pražené, případně ve formě másla z kešu ořechů nebo v omáčkách či ve zmrzlině a jiných pamlscích. Víte však o tom, že konzumace kešu v určitých formách může být škodlivá, protože obsahují nebezpečný toxin zvaný urushiol?
Jak rostou, sklízejí se a zpracovávají kešu ořechy?
Kešu rostou na stromech Anacardium occidentale. Z tohoto důvodu jsou klasifikovány jako druh ořechů. Plody těchto stromů jsou červené nebo žluté peckovice nazývané kešu jablka.
Samotné kešu rostou uvnitř šedých skořápek na koncích těchto plodů. Kešu oříšky jsou připraveny na sklizeň, kdy kešu jablka začnou padat ze stromu. Sklízejí se i kešu jablka, které jsou jedlé, ale velmi rychle podléhají zkáze, proto o nich hodně neslyšíme.
Kešu ořechy se ve slupce odstraní z konců plodů a suší na slunci. Ořechy v této formě jsou syrové a neprodávají se, protože obsahují toxický olej urushiol.
Syrové kešu se pak upravují při vysoké teplotě, a to buď parou ve velkém rotujícím bubnu nebo v nádobě s vařícím olejem. Tímto způsobem se z nich odstraní zbytky urushiolu.
Teprve pak se ořechy loupou a důkladně vysuší. I takto upravené ořechy jsou však označovány jako syrové, protože neobsahují přidáno aroma. Přitom však již jedovaté nejsou.
Mnozí výrobci kešu ořechy praží ještě jednou, přidávají sůl, či koření a prodávají je jako pražené kešu. Díky tomu zmizí úplně všechny zbytky urushiolu. Následuje kontrola kvality, balení a prodej.
Co je to vlastně urushiol a co způsobuje?
Jak jsme uvedli výše, kešu ořechy přirozeně obsahují toxin zvaný urushiol. Urushiol je látka, která se nachází ve všech rostlinách z čeledi Anacardiaceae (kešu, mango, jedovatý břečťan, jedovatý dub, sumac a pistácie).
Toxický olej se nachází ve všech částech rostliny, včetně kořenů, stonků a listů, má také tendenci ukládat se mezi skořepinou kešu ořechů a vnitřkem obalu.
Proč je urhushiol nebezpečný?
Nejčastější reakcí na kontakt s urushiolom je alergická kontaktní dermatitida. Vypadá jako bulky nebo skvrny na pokožce, které svědí, jsou zanícené a mohou z nich vytékat sekrety. Častý je i intenzivní pocit pálení a otok.
Studie na zvířatech, kterým byl podán extrakt z kešu oříšků vnitřně v různém množství, potvrdila širokou škálu symptomů včetně olizování, škrábání, chvění, zvýšené citlivosti na bolest, vylučování hlenu, pasivního chování a dokonce i smrt.
Typ a stupeň reakce závisí na tom, zda jste toxický olej konzumovali nebo jste s ním byli v přímém kontaktu dotykem, a samozřejmě i od jeho množství.
Jsou kešu ořechy z obchodů bezpečné?
Pražením nebo dušením kešu ořechů při vysokých teplotách se odstraní veškerý urushiol, který se mohl vsáknout přes skořápky do ořechů. To je důvod, proč se v potravinách neprodávají kešu ořechy s neporušenými skořepinami – jako některé jiné druhy ořechů.
Najdete je obvykle v balíčků upravené pražením nebo jinak vystaveny teplu. I ty kešu ořechy, které jsou v obchodech označeny jako syrové, již byly vyloupané a tepelně upravené pražením nebo párou. „Surový“ v tomto smyslu naznačuje, že k ořechem nebylo přidáno nic jiného, například sůl nebo aroma.
Takže, můžeme si být jisti, že kešu ořechy v obchodních řetězcích nejsou toxické. Byly pečlivě zpracovány a připraveny tak, aby se odstranily nežádoucí zbytky urushiolu dříve, než se dostanou ke spotřebitelům.
https://www.zenclub.cz/budte-pintlich-kdekoliv-aneb-hloubkove-cisteni-auta-za-par-minut/
https://20plus.cz/proc-neni-vase-kava-jako-ta-z-kavarny-problem-muze-byt-ve-vode-i-vasem-kavovaru/
https://romanyprozeny.cz/randit-s-psychopatem-u-techto-muzu-by-jste-si-mozna-daly-rici/