aktualne
DomůRady a NázoryPřečtěte si 3 základní pravidla pro zdravější a kvalitnější spánek

Přečtěte si 3 základní pravidla pro zdravější a kvalitnější spánek

-

Kvalitní spánek má zásadní význam nejen pro vaši fyzickou a duševní výkonnost, ale také pro vaše celkové zdraví. Nedostatek kvalitního spánku ovlivňuje nejen to, jak se cítíte, ale také váš imunitní systém a hormonální rovnováhu. Kvalitní spánek může změnit váš život k lepšímu, takže se rozhodně vyplatí dát mu přednost. 

Zatímco tématu zdravé výživy se věnuje stále více lidí, zdravý spánek je stále někde v pozadí, a přitom je pro kvalitu života přinejmenším stejně důležitý. Abyste mohli kvalitně spát, budete pravděpodobně muset změnit některé návyky a možná se i vzdát některých zlozvyků. Věříme však, že to stojí za to, protože duševní a fyzická pohoda za to prostě stojí. Pokud vám na kvalitě spánku záleží, začněte těmito třemi pravidly.

Vytvořte si dobré návyky a udržujte pravidelnost

Pro kvalitní spánek je vhodné vytvořit si správné návyky a dodržovat určitou pravidelnost. Snažte se proto chodit spát a vstávat přibližně ve stejnou dobu. Přílišná variabilita nebo časté ponocování a následné vstávání během dne narušuje cirkadiánní rytmus vašeho těla a snižuje kvalitu vašeho spánku.

Podpora tvorby melatoninu

Melatonin je hormon, který má přímý vliv na kvalitu spánku. Jeho nedostatek způsobuje nespavost a další problémy, proto je vhodné jeho produkci zvýšit. Vyšší hladiny melatoninu můžete dosáhnout omezením modrého světla před spaním, úpravou stravy nebo užíváním doplňků stravy. Dostatečná hladina melatoninu vám usnadní usínání a během spánku se také lépe uvolníte. 

Pozor na těžká jídla, alkohol a kofein

Neměli byste jít spát hned po jídle, ale ani vám neprospěje usínat hladoví. V ideálním případě byste měli jíst lehce stravitelná jídla a alespoň několik hodin před spaním. Totéž platí pro alkohol a kofein, které zatěžují trávicí systém a negativně ovlivňují kvalitu spánku. 

Pokud toužíte po skutečně kvalitním spánku, je nutné dodržovat tato tři pravidla. Neočekávejte však, že se účinky dostaví okamžitě, proto je třeba trochu trpělivosti.

Zdroj: elements.envato

Předchozí článekPatagonia batoh do každého počasí
Další článekHecatino kolo

Must Read

- Reklama -PR článek