aktualne
DomůPro ŽenyI vy máte množství přípravků na pleť? A víte, které složky (ne)...

I vy máte množství přípravků na pleť? A víte, které složky (ne) můžete kombinovat?

-

Co byste měli vědět předtím, než zkombinujete přípravky na pleť? Které ingredience se mohou míchat a které ne?

Není to tak dávno, co bylo trendem v péči o pleť mít co nejvíce přípravků a od rána do večera je kombinovat. Maximalismus péče o pleť však ustupuje – a to nejen kvůli úložnému prostoru a finančním nárokům.

Na místě je zvážit kvalitu před kvantitou, naučit se, jak vrstvit a kombinovat různé složky krémů, pleťových vod, tonik, čistících přípravků. Některé složky se totiž navzájem doplňují a posilují, jiné spíše pracují proti sobě.

Kyselina salicylová + niacinamid
Snad každá z nás, která měla problémy s akné, zná kyselinu salicylovou. Tato složka je číslo jedna při léčbě akné, zároveň odstraňuje mastnotu a zbytky odumřelých kožních buněk z pórů.

Na druhé straně je to typ kyselé exfoliace, který může vést k podráždění pokožky. Dobrým pomocníkem v těchto případech je niacinamid (vitamin B3), který funguje jako protizánětlivý prostředek a pomáhá zmírnit podráždění mnoha silných léčiv.

Pokud máte citlivou aknózní pleť, zvolte si přípravky, které kombinují tyto dvě složky nebo jejich použijte samostatně: nejdříve přípravek proti akné s kyselinou salicylovou a pak sérum s obsahem niacinamid, případně i zinku.

Vitamin C + vitamín E
Vitamin C je silný antioxidant, který pomáhá chránit před poškozením volnými radikály. Působí tedy proti stárnutí pleti a zároveň je lékem pro většinu problémů s pokožkou. Potřebujeme ho pro tvorbu kolagenu, který je důležitý proti vráskám. Pokud ho spojíme s dalším zdrojem antioxidantů – vitamínem E – efekt ještě znásobíme.

Proč? Podle kosmetické chirurgické a dermatoložky MD Tiffany Libby vitamín E dělá vitamín C čtyřikrát silnějším.

Retinoidy + ceramidy
Retinoidy podporují zesvětlení pleti a vyrovnání pigmentových skvrn. Rovněž působí preventivně proti tvorbě vrásek. Na druhé straně je známo, že vysušují. Pomocníkem proti nadměrnému vysoušení pokožky jsou ceramidy a důkladná hydratace.

Vysoušení pokožky zabráníte těchto postupem: naneste hydratační krém, přípravek obsahující retinoidy a potom opět hydratační krém. Nepříjemné vedlejší účinky retinoidiov zmírňují ceramidy (přirozeně se vyskytující lipidy) v hydratačních přípravcích.

Ve středním a vyšším věku se na citlivou pleť vyplatí vyzkoušet intenzivně léčivé mléko s ceramidy.

Které složky určitě nemíchejte?
Přípravky proti akné a vitamín C

Pokud používáte přípravek proti akné s obsahem populární přísady, kterou je benzoylperoxid, neměli byste zároveň používat přípravky s vitaminem C. Proč? Protože benzoylperoxid destabilizuje vitamín C.

Takže, pokud chcete dopřát vaší pokožce obojí, nedávejte tyto složky na ni hned po sobě, ale dopřejte jí před aplikací vitaminu C prostor. Například přípravek s benzoylperoxid si dejte na pleť večer a vitamín C ráno.

Dvojnásobný peeling není dobrý nápad

Peeling je určitě skvělým způsobem, jak zjemnit pleť, zbavit ji nečistot a odumřelé pokožky. To však neznamená, že když tento postup zopakujeme dvakrát v jeden den či dokonce dvakrát za sebou, budou výsledky ještě lepší.

Právě naopak! Dvojnásobné množství přísad, které tyto přípravky obsahují – retinol a chemické exfolianty – může způsobit nepříjemně a nehezké odlupování, zarudnutí nebo dokonce popáleniny.

Nejbezpečnější je používat alfa-hydroxykyseliny (kyselina glykolová) nebo beta-hydroxykyseliny (kyselina salicylová) dvakrát týdně, ne však v ty dny, když používáte retinol.

Nepřehánějte to s účinnými látkami

Také není pravda, že čím více přípravků s účinnými látkami nebo samotné účinné látky použijete, tím lepší bude výsledný efekt. Pozor, abyste nebyli překvapení opačným výsledkem. Nezapomínejte na to, že všeho moc škodí a pleť potřebuje i dýchat.

Navíc, pokud nepodpoříte zdraví a krásu pokožky i zevnitř (pestrá strava plná vitamínů, minerálů a dalších cenných složek), vnější přípravky zázraky nedokážou.

Must Read

- Reklama -PR článek